نرخ جدید کمیسیون املاک+محاسبه حق کمیسیون در ۱۴۰۲

نرخ جدید کمیسیون املاک+محاسبه حق کمیسیون در ۱۴۰۲

کمیسیون املاک ۱۴۰۲

در تمامی معاملات ملکی، حق‌الزحمه مشاورین املاک یا همان حق کمیسیون املاک باید طبق فرمول آن توسط فروشنده و خریدار، پرداخت شود و رعایت نکردن این فرمول از سوی بنگاه ها تخلف محسوب می‌شود. در مقاله تکنیک‌‌های دریافت حق کمیسیون املاک از مشتری! می‌توانید به تمام آنچه که برای اصول مذاکره و تکنیک‌های دریافت حق کمیسیون املاک نیاز دارید دست یابید.

فرمول کلی محاسبه حق کمیسیون املاک!

روش محاسبه حق کمیسیون املاک در موارد «خرید و فروش» و «رهن و اجاره»، متفاوت است و به شرح زیر محاسبه می‌شود؛

محاسبه میزان کمیسیون رهن و اجاره ملک

برای محاسبه‌ این مورد ابتدا باید مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنید. برای تبدیل میزان رهن به اجاره، هر یک میلیون تومان رهن را معادل ۳۰ هزار تومان اجاره در نظر بگیرید. برای مثال ۵۰ میلیون تومان رهن، معادلِ ۱.۵ میلیون تومان اجاره است. رقم به دست آمده را با میزان اجاره خانه اصلی جمع کنید. ۲۵ درصد (معادل یک چهارم) رقم نهایی، هزینه‌ای است برابر با سهم مستاجر و موجر، به عنوان حق کمیسیون بنگاه. (البته به این مقدار، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه می‌شود.)

محاسبه میزان کمیسیون خرید و فروش ملک

طبق قانون مصوب، در معاملاتی که در دفاتر مشاورین املاک و تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان صورت می‌گیرد، فروشنده و خریدار هر کدام به میزان ۰.۵ درصد (نیم درصد) از قیمت ملک را به عنوان حق کمیسیون املاک باید به مشاور املاک پرداخت کنند. در صورتی که مبلغ ملک بیشتر از ۵۰۰ تومان تومان باشد، به ازای مبلغ اضافه‌ی آن ۰.۲۵ درصد به مبلغ قبلی اضافه می‌شود.
برای مثال در خرید خانه‌ای به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان، ۰.۵ درصد از ۵۰۰ میلیون تومان، به اضافه‌ی ۰.۲۵ از ۱۰۰ میلیون تومان، حق کمیسیون مشاور املاک می‌باشد. (به این مقدار نیز، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده اضافه می‌شود.)

Telegram
Email
WhatsApp
Print

ارسال دیدگاه

املاک را مقایسه کنید

مقایسه (0)