نکات کلیدی در تنظیم قرارداد اجاره خانه و حقوق مستاجر!

قرارداد اجاره یک توافق کتبی بین موجر و مستاجر است که جزو یکی از مهمترین قراردادهای حقوقی می‌باشد. این قرارداد شامل شرایط و جزئیات مربوط به مورد معامله ( خانه ای که مستاجر قرار است از مالک اجاره کند) میباشد وباید به دقت بررسی شود تا هر دو طرف از شرایط و جزئیات مربوط به اجاره مطلع شوند و از هرگونه سوءتفاهم در آینده جلوگیری شود و هر دو طرف نیز به آن پایبند باشند.
این قرارداد شامل بخشهایی نظیر شرایط پرداخت اجاره، مدت زمان اجاره، شرایط مربوط به تعمیرات و نگهداری ملک و سایر مسائل مرتبط با اجاره ملک است.

با ما همراه باشید تا شما را به مهم ترین مواردی که بیشترین تاثیر حقوقی را در قرارداد اجاره خانه دارد مطلع کنیم.

 

 • – مدارک شناسایی مالک و مستاجر را حتما مورد بررسی قراردهید .
  برای اطمینان از مالکیت یک ملک، بهتر است هنگام عقد قرارداد، اصل سند مالکیت وشناسنامه مالک را ببینید تا اثبات شود که موجر مالک اصلی ملک است.
 • – مدت اجاره و زمان شروع اجاره هنگام عقد قرارداد باید مشخص باشد . به طور پیش فرض مدت اجاره یکسال است و زمان شروع اجاره از تاریخ عقد قرارداد است مگر در قرارداد همه موارد به صورت واضح و روشن قید شده باشد.
 • – اگر مستأجر پس از قرارداد اجاره به هر دلیلی متوجه شود که ملک اجارهای معیوب است و یا در طول دوره اجاره عیبی برای ملک ایجاد شده است، میتواند حق فسخ قرارداد را داشته باشد، البته به شرطی که این عیب منجر به ضرر یا خسارتی برای مستأجر شود. در صورتی که موجر عیب را رفع نماید و مستأجر هیچ ضرر یا خسارتی ندیده باشد، مستأجر حق فسخ قرارداد را ندارد.
 • – مستاجر وظیفه دارد اجاره بها را به وقت در زمان تعیین شده پرداخت کند و موجر موظف به ارائه رسید دریافت در قبال آن را دارد.
 • – اجاره پارکینگ آپارتمان: هنگام قرارداد مستاجر حتما به جزئیات آپارتمان از جمله داشتن پارکینگ و انباری دقت کند ، در صورت داشتن پارکینگ اختصاصی یا مشاع از محل قرار گرفتن آن آگاهی داشته باشد تا بعدا درصورتی که مالک خلاف قراراولیه عمل کرد مستاجر بتواند اقامه دعوا کرده و نسبت به دریافت پارکینگ اقدام کند.
 • – مستاجر نباید بدون اجازه مالک تعمیراتی در ملک انجام دهد و یا حتی ساخت و سازی انجام دهد ، در این صورت نمیتواند هزینه تعمیرات را از مالک مطالبه کند و در اثر این عمل اگر به بنا خسارتی وارد کند هزینه ها برعهده مستاجر است.

 

بررسی مخارج بر عهده مستاجر

کلیه هزینه های جاری و تعمیرات جزئی ساختمان بر عهده مستاجر است. هرگونه هزینه اضافی پس از اقامت مستاجر، از جمله خسارت ها و صدمات وارده به ساختمان نیز بر عهده مستاجر است.
هزینه های جاری و تعمیرات جزئی عبارت است از:

 

 • – پرداخت قبوض آب و برق و گاز و تلفن و شارژ ساختمان
 • – رفع مشکلات جزئی مثل چکه کردن شیرهای آب و تعویض واشر آنها
 • – تعویض لامپها و روشناییهای سوخته و تعمیر کلید و پریز برق
 • – رفع مشکل فاضلاب که بعد از چند ماه ازحضور مستاجر به وجود آمده است.
 • – تعمیر قفل درب ، پنجره و نصب توری ، …
 • – سرویس کولر و تعویض پوشال آنها
 • – تعمیر تهویه سرویسها

 

توصیه مهم به مستاجران این است که قبل از عقد قرارداد تمامی تاسیسات سرمایشی و گرمایشی و کلید و پریزها ، کابینت ها ، شیرآلات ، دستگیره ها و …. چک کنید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید ، و یک لیست از آنها تهیه کرده و درآن سالم یا خراب بودن آنها را مشخص کنید و به امضای مالک برسانید تا در زمان تحویل ملک به مشکل برخورد نکنید.
 

تشریح مخارج مالک


تمامی هزینه های اساسی و تعمیرات کلی ملک برعهده موجر است
تعمیرات کلی شامل موارد زیر است:

 • – تعمیرات عمرانی و اساسی دیوار، در و پنجره، سقف، حیاط، پشتبام و …، رنگ آمیزی و بازسازی آنها
 • – تعمیرات مربوط به تاسیسات و تجهیرات اصلی شامل : کولر، شوفاژ، آبگرمکن، موتورخانه، پکیج، تهویه و …
 • – تعمیر لوله کشی آب، گاز، فاضلاب
 • – سیم کشی برق
 • – تعمیر آسانسور
 • – تعمیرات کلی مشاعات ساختمان مثل نقاشی ، تعمیرات درب پارکینگ ، …
هنگام تنظیم و امضای قرارداد اجاره، مالک و مستاجر میتوانند در خصوص هزینه های ساختمان با هم توافق کنند تا در صورت بروز مشکل برای هر یک از وسایل و تاسیسات، بطور شفاف مشخص باشد هزینه ها بر عهده چه کسی است.

نکات مهم مربوط به فسخ قرارداد


فسخ قرارداد اجاره باید طبق شرایط خاصی که در متن قرارداد تعیین شده باشد انجام شود.
در صورتی که یکی از طرفین قرارداد بخواهد قرارداد را فسخ کند، باید به شرایط خاصی که در متن قرارداد تعیین شده است توجه کند و باید اقدامات لازم را برای انجام فسخ قرارداد انجام دهد. به عنوان مثال، باید به طرف دیگر از قرارداد اطلاع داده شود و شرایطی که در قرارداد برای فسخ تعیین شده است را رعایت کند.

شرایط فسخ قرارداد اجاره توسط مستاجر
زمانی مستاجر میتواند خواهان فسخ قرارداد اجاره باشد که به دلایل قانونی ادامه قرارداد خلاف منافع وی است.
یکی از این شرایط گاهی به دلیل عدم رعایت تعهدات از سوی موجر است.
از دیگر شرایط ممکن است ملک مورد اجاره برخلاف ویژگی هایی که در قرارداد قید شده باشد و مستاجر بعداز روئیت ملک به تناقضات موجود پی می برد و خواهان فسخ قرارداد است.
یا در بعضی موارد قسمتی یا کل ملک خراب شده و بلا استفاده میباشد در این حالت نیز مستاجر میتواند طبق قانون قرارداد را فسخ کند.
گاهی مستاجر قبل از پایان موعد مقرر به دلایل پیش بینی نشده ای مجبور به نقل مکان میشود که با شرطی که در قرارداد قید شده میتواند قرارداد را فسخ کند.
یکی دیگر از شرایط فسخ قرارداد عدم تحویل به موقع ملک توسط مالک است.

شرایط فسخ قرارداد اجاره توسط موجر
مالک نیز طبق شرایطی که مورد تائید قانون باشد میتواند به صورت یک طرفه قرارداد را فسخ کند.
فسخ قرارداد درصورتی که شرایط قانونی نباشد حتما با رضایت مستاجرباید انجام گیرد .
از شرایط فسخ قانونی زمانی که مستاجر به تعهدات خود در قرارداد پایبند نباشد مالک حق فسخ قرارداد را دارد.
در صورتی که مستاجر اجاره بهای ملک را پرداخت نکند قرارداد لغو خواهد شد و مهلت پرداخت اجاره های معوقه مدت یک هفته است.
در صورتی که مستاجر ملک مورد اجاره را به شخص دیگری اجاره دهد خلاف قانون انجام داده و قرارداد قابل فسخ است.
در صورتی که مستاجر خلاف کاربری ملک از آن استفاده کند مثلا ملک مسکونی را به عنوان اداری یا کارگاه یا … استفاده کند قرارداد قابل فسخ است.
اگر مستاجر در صورتی که برای ملک مشکلی ایجاد شده باشد و به مالک اجازه ورود برای تعمیرات را ندهد خلاف قانون عمل کرده است.
انجام تغییرات و تعمیرات در ملک بدون اجازه از مالک که باعث ایجاد تغییرات زیادی در ملک شود مثل برداشتن دیوار و … خلاف قانون است.
 
 

گروه انبوه سازان و املاک پردیس

بهترین املاکی که اخیرا توسط پردیس معرفی شده

ارسال دیدگاه

املاک را مقایسه کنید

مقایسه (0)